# V15T16-SP300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V15T16-SP300
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v15t16-sp300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v15t16-sp300#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** SPST-NO
- **Current Rating (Amps):** 16A (AC)
- **Differential Travel:** 0.020" (0.5mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 300gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Overtravel:** 0.030" (0.76mm)
- **Pretravel:** 0.060" (1.5mm)
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 125 V