# V15T16-CZ300A04
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V15T16-CZ300A04
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v15t16-cz300a04
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v15t16-cz300a04#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Simulated Roller
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 16A (AC)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 125 V