# V15T10-EP050-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V15T10-EP050-02
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v15t10-ep050-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v15t10-ep050-02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPST-NO
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC), 500mA (DC)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- **Voltage Rating:** 125 V