# V15T10-CZ200A03
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V15T10-CZ200A03
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v15t10-cz200a03
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v15t10-cz200a03#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC), 500mA (DC)
- **Differential Travel:** 0.103" (2.6mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 60gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Overtravel:** 0.094" (2.4mm)
- **Pretravel:** 0.250" (6.35mm)
- **Release Force:** 10gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 125 V