# V15S05-EZ050-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V15S05-EZ050-01
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v15s05-ez050-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v15s05-ez050-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 5A (AC), 100mA (DC)
- **Differential Travel:** 0.020" (0.5mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 50gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Overtravel:** 0.030" (0.76mm)
- **Pretravel:** 0.060" (1.5mm)
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- **Voltage Rating:** 125 V