# V15H10-EZ200B01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V15H10-EZ200B01
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v15h10-ez200b01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v15h10-ez200b01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC), 1A (DC)
- **Differential Travel:** 0.025" (0.6mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 140gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 150°C
- **Overtravel:** 0.047" (1.2mm)
- **Pretravel:** 0.090" (2.3mm)
- **Release Force:** 20gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- **Voltage Rating:** 125 V