# V151CA32
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V151CA32
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v151ca32
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v151ca32#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 kA
- **Energy:** 220J
- **Maximum AC Volts:** 150 V
- **Maximum DC Volts:** 200 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Varistor Voltage (Max):** 268 V
- **Varistor Voltage (Min):** 212 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 240 V