# V150LT10CPX2855
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V150LT10CPX2855
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v150lt10cpx2855
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v150lt10cpx2855#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/71/35/2671359-F5399-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 800 pF @ 1 MHz
- **Current:** 6.5 kA
- **Energy:** 100J
- **Maximum AC Volts:** 150 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 264 V
- **Varistor Voltage (Min):** 216 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 240 V