Part Number: V150LS1P Manufacturer: Littelfuse Inc. Category: Circuit Protection Subcategory: TVS - Varistors, MOVs Product URL: https://distyparts.com/product/v150ls1p RFQ URL: https://distyparts.com/product/v150ls1p#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/26/70/76/2670764-F3032-ND.pdf Summary: V150LS1P is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Littelfuse Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: V150LS1P is a tvs - varistors, movs from Littelfuse Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Frequency: 150 pF @ 1 MHz Current: 1.2 kA Energy: 13J Maximum AC Volts: 150 V Maximum DC Volts: 200 V Mounting Type: Through Hole Number of Circuits: 1 Operating Temperature: -55°C ~ 85°C (TA) Varistor Voltage (Max): 275 V Varistor Voltage (Min): 225 V Varistor Voltage (Typ): 250 V Distributor Offers: 1. Bristol Electronics | Stock: 940 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 940 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/littelfuse-inc Category Page: https://distyparts.com/category/circuit-protection/tvs-varistors-movs Canonical URL: https://distyparts.com/product/v150ls1p