# V14H510PL3T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V14H510PL3T
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v14h510pl3t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v14h510pl3t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 200 pF @ 1 MHz
- **Current:** 6 kA
- **Energy:** 185J
- **Maximum AC Volts:** 510 V
- **Maximum DC Volts:** 670 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 902 V
- **Varistor Voltage (Min):** 738 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 820 V