Part Number: V14E230PL4 Manufacturer: Littelfuse Inc. Category: Circuit Protection Subcategory: TVS - Varistors, MOVs Product URL: https://distyparts.com/product/v14e230pl4 RFQ URL: https://distyparts.com/product/v14e230pl4#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/26/71/07/2671071-F6202-ND.pdf Summary: V14E230PL4 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Littelfuse Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: V14E230PL4 is a tvs - varistors, movs from Littelfuse Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Frequency: 550 pF @ 1 MHz Current: 6 kA Energy: 80J Maximum AC Volts: 230 V Maximum DC Volts: 300 V Mounting Type: Through Hole Number of Circuits: 1 Operating Temperature: -55°C ~ 85°C (TA) Varistor Voltage (Max): 396 V Varistor Voltage (Min): 324 V Varistor Voltage (Typ): 360 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/littelfuse-inc Category Page: https://distyparts.com/category/circuit-protection/tvs-varistors-movs Canonical URL: https://distyparts.com/product/v14e230pl4