# V131DA40
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V131DA40
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v131da40-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v131da40-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/70/80/2670804-F3737-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 10 pF @ 1 MHz
- **Current:** 40 kA
- **Energy:** 270J
- **Maximum AC Volts:** 130 V
- **Maximum DC Volts:** 175 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 225.5 V
- **Varistor Voltage (Min):** 184.5 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 205 V