# V10P8-M3/86A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V10P8-M3/86A
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v10p8-m3-86a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v10p8-m3-86a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/TP/C3/6C/TPC36CAHM3_HGIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-277A (SMPC)
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 680 mV @ 10 A