# V10H320AUTO2T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V10H320AUTO2T
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v10h320auto2t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v10h320auto2t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/-V/20/18-V20H320AUTO1TCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 170 pF @ 1 MHz
- **Current:** 3.5 kA
- **Energy:** 80J
- **Maximum AC Volts:** 320 V
- **Maximum DC Volts:** 420 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 561 V
- **Varistor Voltage (Min):** 459 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 510 V