# V10H14AUTO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V10H14AUTO
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v10h14auto
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v10h14auto#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 4650 pF @ 1 MHz
- **Current:** 1.5 kA
- **Energy:** 25J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 16 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 24.2 V
- **Varistor Voltage (Min):** 19.8 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 22 V