# V100ZA15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V100ZA15
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v100za15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v100za15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 2.9 pF @ 1 MHz
- **Current:** 4.5 kA
- **Energy:** 20J
- **Maximum AC Volts:** 60 V
- **Maximum DC Volts:** 81 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 110 V
- **Varistor Voltage (Min):** 90 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 100 V