# V-USB-24-G11-1BB1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V-USB-24-G11-1BB1
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v-usb-24-g11-1bb1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v-usb-24-g11-1bb1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/80/42/288042-432-1329-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Mobile Devices
- **Charge Current:** 3.15A
- **Features:** LED Indicator, USB Pluggable
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Cells:** 1
- **Size:** 3.40" L x 2.14" W x 1.06" H (86.33mm x 54.36mm x 26.92mm)
- **Termination Style:** USB A Receptacle (2)
- **Type:** USB In-Vehicle
- **Voltage:** 12 ~ 24VDC