# V-15G5-1B5-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V-15G5-1B5-K
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v-15g5-1b5-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v-15g5-1b5-k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Roller
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC), 100mA (DC)
- **Differential Travel:** 0.025" (0.6mm)
- **Ingress Protection:** IP40
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 240gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 80°C
- **Overtravel:** 0.030" (0.76mm)
- **Pretravel:** 0.063" (1.6mm)
- **Release Force:** 50gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Voltage Rating:** 250 V