# V-15G3-1B5-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V-15G3-1B5-K
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v-15g3-1b5-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v-15g3-1b5-k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/99/44/14994422-Z7809-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC), 100mA (DC)
- **Differential Travel:** 0.110" (2.8mm)
- **Ingress Protection:** IP40
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 70gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 80°C
- **Overtravel:** 0.079" (2.0mm)
- **Pretravel:** 0.354" (9.0mm)
- **Release Force:** 6.118gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Voltage Rating:** 250 V