# V-15G-3C26
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V-15G-3C26
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v-15g-3c26
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v-15g-3c26#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/99/50/14995090-Z5252-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** SPST-NO
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC), 100mA (DC)
- **Differential Travel:** 0.016" (0.4mm)
- **Ingress Protection:** IP40
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 400gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 80°C
- **Overtravel:** 0.040" (1.0mm)
- **Pretravel:** 0.047" (1.2mm)
- **Release Force:** 80gf
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- **Voltage Rating:** 250 V