# UWP40-1RJ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UWP40-1RJ8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uwp40-1rj8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uwp40-1rj8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Ceramic
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Height:** 0.787" (20.00mm)
- **Lead Style:** Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
- **Mounting Feature:** Brackets
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 40W
- **Resistance:** 1 Ω
- **Size:** 3.543" L x 0.709" W (90.00mm x 18.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±260ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%