# UWP100-20RJ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UWP100-20RJ8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uwp100-20rj8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uwp100-20rj8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Ceramic
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Height:** 0.894" (22.70mm)
- **Lead Style:** Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
- **Mounting Feature:** Brackets
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 100W
- **Resistance:** 20 Ω
- **Size:** 4.449" L x 0.894" W (113.00mm x 22.70mm)
- **Temperature Coefficient:** ±260ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%