# UVK105CH3R6JW-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UVK105CH3R6JW-F
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uvk105ch3r6jw-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uvk105ch3r6jw-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/10/587-1019-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 3.6 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** C0H
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V