# UU9LFNP-B222
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UU9LFNP-B222
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uu9lfnp-b222
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uu9lfnp-b222#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/97/72/8697726-308-1379-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 500mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 700mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.650" (16.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 2.2 mH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Size:** 0.650" L x 0.433" W (16.50mm x 11.00mm)