# UU16LFNP-802
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UU16LFNP-802
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uu16lfnp-802
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uu16lfnp-802#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/96/01/8696010-308-1399-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 900mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 460mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.122" (28.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 8 mH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Size:** 0.866" L x 0.787" W (22.00mm x 20.00mm)