# USR2G-250RX1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** USR2G-250RX1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/usr2g-250rx1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/usr2g-250rx1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.6W
- **Resistance:** 250 Ω
- **Size:** 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
- **Temperature Coefficient:** ±1ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.01%