# USR2C-5K1B8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** USR2C-5K1B8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/usr2c-5k1b8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/usr2c-5k1b8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Height:** 0.689" (17.50mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 6W
- **Resistance:** 5.1 kΩ
- **Size:** 0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Temperature Coefficient:** ±3ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%