# US2:CLM2F02277
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** US2:CLM2F02277
- **Manufacturer:** Siemens
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/us2-clm2f02277
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/us2-clm2f02277#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 277VAC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 200 A
- **Features:** Auxiliary Contacts
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 235.5 VAC
- **Switching Voltage:** 600VAC - Max