# UPSD3433EVB40U6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UPSD3433EVB40U6
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/upsd3433evb40u6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/upsd3433evb40u6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
- **Core Processor:** 8032
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 46
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 160KB (160K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 8K x 8
- **Speed:** 40MHz
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V