# UPS-STL12-50-600
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UPS-STL12-50-600
- **Manufacturer:** Tycon Systems Inc.
- **Category:** Line Protection, Distribution, Backups
- **Subcategory:** Uninterruptible Power Supply (UPS) Systems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ups-stl12-50-600
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ups-stl12-50-600#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose, Industrial Control
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Form:** Chassis Mount
- **Height:** 17.543" (445.60mm)
- **Power:** 600W
- **Size:** 24.114" L x 24.114" W (612.50mm x 612.50mm)
- **Type:** Standby (No Regulation)
- **Voltage:** 120VAC, 240VAC