# UOA-24-DKA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UOA-24-DKA
- **Manufacturer:** Mueller Electric Co
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Monitor - Relay Output
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uoa-24-dka
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uoa-24-dka#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 5A @ 240VAC
- **Delay Time:** 0.05 Sec ~ 0.5 Sec
- **Mounting Type:** Socketable
- **Output Type:** Relay
- **Trip Range:** 19 ~ 29V DC
- **Trip Status:** Energized High/Low
- **Type:** Voltage Sensing AC
- **Voltage:** 24VDC