# UNL15W13K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UNL15W13K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/unl15w13k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/unl15w13k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/55/78/2155782-338-3622-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 13 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 10 mΩ
- **Features:** Low ESR
- **Height:** 2.500" (63.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.500" (12.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.969" Dia (50.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1500V (1.5kV)