# UNI-H40051-33W/2.6Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UNI-H40051-33W/2.6Y
- **Manufacturer:** Malico Inc.
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uni-h40051-33w-2-6y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uni-h40051-33w-2-6y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Clip
- **Fin Height:** 1.299" (33.00mm)
- **Length:** 1.575" (40.00mm)
- **Material:** Aluminum Alloy
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** BGA
- **Shape:** Square, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 1.55°C/W @ 200 LFM
- **Thermal Resistance @ Natural:** 6.87°C/W
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 1.575" (40.00mm)