# UNI-H29051-15W/2.6Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UNI-H29051-15W/2.6Y
- **Manufacturer:** Malico Inc.
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uni-h29051-15w-2-6y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uni-h29051-15w-2-6y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Clip
- **Fin Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Length:** 1.142" (29.00mm)
- **Material:** Aluminum Alloy
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** BGA
- **Shape:** Square, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 3.81°C/W @ 200 LFM
- **Thermal Resistance @ Natural:** 11.86°C/W
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 1.142" (29.00mm)