# UNI-H23052-15P/2.6BU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UNI-H23052-15P/2.6BU
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uni-h23052-15p-2-6bu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uni-h23052-15p-2-6bu#rfq
- **Attachment Method:** Clip
- **Fin Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Length:** 0.906" (23.00mm)
- **Shape:** Square, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 5.39°C/W @ 200 LFM
- **Thermal Resistance @ Natural:** 11.41°C/W
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 0.906" (23.00mm)