# UNI-H21052-12P/2.6BU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UNI-H21052-12P/2.6BU
- **Manufacturer:** Malico Inc.
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uni-h21052-12p-2-6bu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uni-h21052-12p-2-6bu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Clip
- **Fin Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Length:** 0.827" (21.00mm)
- **Material:** Aluminum Alloy
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** BGA
- **Shape:** Square, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 6.16°C/W @ 200 LFM
- **Thermal Resistance @ Natural:** 12.4°C/W
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 0.827" (21.00mm)