# UMP10T-S2D-S2E-S2E-S2L-S2Q-00-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UMP10T-S2D-S2E-S2E-S2L-S2Q-00-A
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ump10t-s2d-s2e-s2e-s2l-s2q-00-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ump10t-s2d-s2e-s2e-s2l-s2q-00-a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, CQC, TUV, UL
- **Current:** 10 A
- **Efficiency:** 91.5%
- **Features:** DC Input Capable, I虏C Interface, PFC, PMBus聶, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 5
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 972W
- **Size:** 10.11" L x 5.00" W x 1.57" H (256.9mm x 127.0mm x 40.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 24V