# UMN20NFHTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UMN20NFHTR
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/umn20nfhtr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/umn20nfhtr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 nA @ 20 V
- **Diode Configuration:** 3 Independent
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- **Supplier Device Package:** UMD6
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.2 V @ 100 mA