# UMK212SD562KD-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UMK212SD562KD-T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/umk212sd562kd-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/umk212sd562kd-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/12/587-1299-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 5600 pF
- **Features:** Low Distortion
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Thickness (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 50V