# UM30-213118
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UM30-213118
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/um30-213118
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/um30-213118#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/79/04/14790476-1882-1425-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Nickel-Plated Brass, Polybutylene Terephthalate (PBT)
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** Analog Current and Voltage, PNP
- **Response Frequency:** 8Hz
- **Sensing Distance:** 7.874" ~ 51.181" (200mm ~ 1300mm)
- **Sensor Type:** Ultrasonic
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 9V ~ 30V, 15V ~ 30V