# UM30-212115
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UM30-212115
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/um30-212115
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/um30-212115#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Nickel-Plated Brass, Polybutylene Terephthalate (PBT)
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** NPN
- **Response Frequency:** 12Hz
- **Sensing Distance:** 2.559" ~ 13.78" (65mm ~ 350mm)
- **Sensor Type:** Ultrasonic
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 9V ~ 30V