# UM30-211111
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UM30-211111
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/um30-211111
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/um30-211111#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/79/12/14791291-1882-1418-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Nickel-Plated Brass, Polybutylene Terephthalate (PBT)
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** PNP
- **Response Frequency:** 25Hz
- **Sensing Distance:** 1.181" ~ 9.843" (30mm ~ 250mm)
- **Sensor Type:** Ultrasonic
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 9V ~ 30V