# ULW5-27RJT075
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ULW5-27RJT075
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ulw5-27rjt075
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ulw5-27rjt075#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 27 Ω
- **Size:** 0.283" Dia x 0.650" L (7.20mm x 16.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%