# ULP180-1024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ULP180-1024
- **Manufacturer:** EOS Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ulp180-1024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ulp180-1024#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cUL, NEMKO, UL
- **Current:** 5 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 120W (180W Forced Air)
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 0.75" H (101.6mm x 50.8mm x 19.1mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV