# UHD365-1002
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UHD365-1002
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uhd365-1002
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uhd365-1002#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** cUL, UL, VDE
- **Current:** 15.2 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 365W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 5.656 kV