# UHD160-1003
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UHD160-1003
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uhd160-1003
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uhd160-1003#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** cUL, UL, VDE
- **Current:** 3.33 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 160W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.08" H (101.6mm x 50.8mm x 27.4mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV