# UFZVTE-177.5B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UFZVTE-177.5B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ufzvte-177-5b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ufzvte-177-5b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 nA @ 4 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 8 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** UMD2
- **Tolerance:** ±2.7%
- **Voltage:** 7.5 V