# UFZVTE-175.1B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UFZVTE-175.1B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ufzvte-175-1b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ufzvte-175-1b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 µA @ 1.5 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 20 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** UMD2
- **Tolerance:** ±2.55%
- **Voltage:** 5.1 V