# UF92B12-SWHR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF92B12-SWHR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf92b12-swhr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf92b12-swhr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 40.0 CFM (1.12m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 36.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 11.00W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.260 in H2O (64.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 0.618 lb (280.32 g)
- **Width:** 25.00mm