# UF80B12-BTLR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF80B12-BTLR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf80b12-btlr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf80b12-btlr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 18.0 CFM (0.504m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 31.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 11.00W
- **RPM:** 2400 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.140 in H2O (34.9 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 0.617 lb (279.87 g)
- **Width:** 25.00mm